Spavanje sa jednim okom otvorenim

AUTOR: Mirela Alpeza

Najviše zanimanja studenata na kolegiju Obiteljsko poduzetništvo uvijek pobude gostujuća predavanja poduzetnika. Prošlog tjedna gost predavač je bio Josip Čes, osnivač osječkog Dental centra Čes u kojem radi čak 6 članova njegove obitelji.

Suprotno očekivanjima, tek manji dio Josipovog izlaganja odnosio se na osnivanje i razvoj ovog vrlo uspješnog obiteljskog biznisa s 25 zaposlenih, pojašnjenje odnosa između članova i nečlanova obitelji, organizacijske kulture i utjecaja obitelji na poslovne odluke, što je inače dominantna tema ovog kolegija i gostujućih predavanja.

Josip je najviše govorio o budućnosti, ali opet ne o obiteljskoj tranziciji kako smo to običavali čuti od predstavnika obiteljskih poduzeća. Josipova djeca su još uvijek osnovnoškolci i prerano je govoriti o njihovim planovima.

Naime, prije godinu dana Josip je dobio mail od potencijalnog investitora zainteresiranog za ulaganje u njihov biznis. U prvi mah pomislio je da se radi o još jednom od scam mailova s lažnom informacijom o velikom nasljedstvu preminulog dalekog rođaka.  Kontakt je bio iz Hrvatske i odlučio je odgovoriti. Doznao je da iza mail-a stoje ozbiljni ljudi s ozbiljnim namjerama koji prate njihovo poslovanje unazad dvije godine, a odlučili su mu se javiti jer su u njegovom poslovanju prepoznali potencijal za značajan razvoj.

Ovaj kontakt bio je poticaj za Josipa da i sam sagleda i analizira svoje poslovanje – manje kao zubar, a više kao poduzetnik i razmisli o njegovom budućem razvoju. U tom procesu odlučio je angažirati savjetnika koji mu je pomogao u komunikaciji s potencijalnim investitorima, analizi poslovanja, identifikaciji mogućih alternativa.

Odlučio je da neće prihvatiti ponudu investitora, ali ubrzo je došla i druga ponuda s nešto drugačijim, za njega još interesantnijim uvjetima prodaje udjela u poslovanju.

Znaju li studenti što je EBIDTA?“ pitao me Josip u jednom trenutku tijekom predavanja, vidno uzbuđen prepričavajući svoju priču i pokušavajući dočarati studentima zanimljivu fazu u poslovanju koju prolazi. Predavanje je završio zaključkom kako je od potencijalnog prodavatelja počeo razmišljati o kupovini druge ordinacije odnosno rastu, ali ne više organskom nego kroz akviziciju.

Rast kroz akviziciju u segmentu malih i srednjih poduzeća vrlo je aktualna tema u Hrvatskoj i Josipova priča nije rijetkost. Interes za prodaju poduzeća dolazi od poduzetnika koji su osnivali poduzeća 1990-ih, nalaze se pred umirovljenjem, a djeca nisu zainteresirana i/ili kompetentna preuzeti poslovanje. Međutim, „prodavatelji“ poduzeća nisu jedino poduzetnici pred mirovinom. Dio poduzetnika posluje u djelatnostima u kojima se, između ostalog i kao posljedica aktivnosti privatnih investicijskih fondova, događaju okrupnjavanja ili konsolidacija tržišta.

Pojačan intenzitet akvizicijskih aktivnosti na tržištu pomogao je u promociji akvizicijskog rasta među poduzetnicima, te edukaciji o koracima u transakcijskim procesima.

Dio poduzetnika, bez obzira na finalni ishod akvizicijskih aktivnosti u kojima su sudjelovali, počeli su kvalitetnije analizirati i bolje razumjeti svoje poslovanje, promišljati strateški o budućnosti i vlastitim željama i interesima.

I sam Josip razmišljao je o tome - što želi raditi u životu, te kamo dalje ulagati u slučaju prodaje.

Sa druge strane, kao kupci, osim investicijskih fondova javljaju se i domaće tvrtke – organizacijski posložene i financijski stabilne s poduzetnicima na čelu koji su spremni rasti. Mnoge tvrtke iscrpile su mogućnosti organskog rasta i idući veliki iskorak u poslovanju mogu ostvariti isključivo kroz akvizicijski rast. Tržište i mnogi resursi su podijeljeni i više nema prostora za daljnji organski rast nego to mora biti kroz preuzimanje poslovanja drugog, konkurentskog poduzeća (horizontalnu integraciju) ili vertikalnu integraciju, kroz preuzimanje dobavljača ili kupaca.

Akvizicije u segmentu malih i srednjih poduzeća rijetko su zastupljena tema u znanstvenoj i stručnoj literaturi, i u Hrvatskoj, ali i u inozemstvu.

U CEPOR-ovoj novoj publikaciji SPAVANJE S JEDNIM OKOM OTVORENIM prikazani su rezultati dubinske analize 8 primjera akvizicija koje su proveli hrvatski poduzetnici.

Knjiga je nastala kao rezultat istraživanja akvizicijskog rasta koje je provela dr.sc. Petra Mezulić Juric u svojoj doktorskoj disertaciji, a nadograđena je spoznajama dugogodišnjeg praćenja problematike prijenosa poslovanja CEPOR-a.

Zainteresirani za dublje istraživanje ove vrlo aktualne teme, knjigu mogu besplatno preuzeti na linku:

SPAVANJE S JEDNIM OKOM OTVORENIM.

dr.sc. Mirela Alpeza

Previous
Previous

I u 2023. godini gradite porodične kompanije...

Next
Next

O onima koji žele letjeti s orlovima, osnivačima obiteljskih kompanija